Přejídání: Kdy už je to moc?

Přejídání

Proč se přejídáme?

Přejídání má mnoho příčin a často nejde jen o hlad. Někdy jíme z nudy, stresu, nebo proto, že jídlo vnímáme jako odměnu. Emoční jedení je častým problémem, kdy se snažíme jídlem zahnat smutek, úzkost nebo osamělost. Velkou roli hrají i hormony, které ovlivňují náš apetit a chutě. Ghrelin, hormon hladu, nás nutí jíst, zatímco leptin, hormon sytosti, nám říká, kdy máme dost. Problém nastává, když je tato rovnováha narušena a my signály těla ignorujeme. V neposlední řadě má na naše stravovací návyky vliv i prostředí a společnost. Reklama na nezdravé jídlo, dostupnost fast foodu a společenské události spojené s jídlem nás svádějí k přejídání.

Vliv přejídání na tělo

Přejídání, tedy konzumace nadměrného množství jídla najednou, má na lidské tělo negativní dopad. Kromě zřejmého nárůstu hmotnosti a rizika obezity přetěžuje trávicí systém, způsobuje únavu a může vést k ​​zažívacím potížím, jako je nadýmání, pálení žáhy a zácpa. Dlouhodobé přejídání zvyšuje riziko chronických onemocnění, včetně cukrovky 2. typu, srdečních chorob a některých typů rakoviny. Pravidelné přejídání také narušuje přirozenou regulaci hladu a sytosti, což může vést k nezdravému vztahu k jídlu a poruchám příjmu potravy.

Rizika spojená s přejídáním

Přejídání se může zdát jako banální problém, ale ve skutečnosti s sebou nese řadu zdravotních rizik. Pravidelné přejídání vede k nárůstu hmotnosti a obezitě, což dále zvyšuje riziko srdečních chorob, cukrovky 2. typu, a některých typů rakoviny. Kromě fyzického zdraví může přejídání negativně ovlivnit i psychiku. Pocit viny, stud a ztráta kontroly nad svým jídlem mohou vést k nízkému sebevědomí a poruchám příjmu potravy. Dlouhodobé přejídání může také narušit spánek a snížit energii během dne.

Jak s přejídáním bojovat

Přejídání je nepříjemný problém, který může vést k pocitům viny, nadýmání a přibírání na váze. Dobrá zpráva je, že existují způsoby, jak s ním bojovat. Zkuste jíst pomalu a vědomě, vychutnávejte si každé sousto. Jezte pravidelně, abyste se vyhnuli extrémnímu hladu, který vede k přejídání. Mějte po ruce zdravé svačiny, jako je ovoce nebo zelenina, abyste se vyhnuli nezdravým chutím. Důležitá je také hydratace - pijte dostatek vody, abyste se cítili plnější a omezili chuť k jídlu. Nebojte se vyhledat pomoc odborníka, pokud máte pocit, že přejídání je pro vás vážným problémem.

Tipy pro zdravé stravování

Zdravé stravování nemusí být složité. Stačí pár jednoduchých tipů a triků, jak do svého jídelníčku zařadit více živin a cítit se lépe. Zaměřte se na pestrost. Místo jednostranné stravy zařaďte do svého jídelníčku ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, libové maso a zdravé tuky. Nezapomínejte na pitný režim. Voda je základ, ale skvělou volbou jsou i neslazené čaje nebo ovocné šťávy ředěné vodou. Jezte pravidelně. Místo vynechávání jídel si dopřejte 5 menších porcí denně. Vyhnete se tak vlčímu hladu a zbytečnému přejídání. Vařte doma. Máte tak kontrolu nad ingrediencemi a můžete se vyhnout zbytečnému cukru, soli a nezdravým tukům. Nebojte se experimentovat a zkoušet nové recepty. Zdravé stravování může být zábavné a chutné!

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Karola Novosadova

Tagy: přejídání | overeating