Těhotenství týden po týdnu: Jak roste bříško?

Bříško V Těhotenství Týden Po Týdnu

První trimestr: Skryté změny

První týdny těhotenství jsou fakt jízda. Na první pohled se nic neděje, ale uvnitř už jede naplno malý zázrak života. Tělo se mění jak na běžícím pásu, aby vytvořilo perfektní prostředí pro mrňouska. V téhle době je důležitý tuňák v těhotenství, který dodá potřebné živiny. Hormony řádí jak splašené, jednu chvíli brečíte, pak se smějete a k tomu ty otravné ranní nevolnosti. Děloha se postupně zvětšuje, i když bříško ještě není vidět. Placenta se formuje, aby mohla zásobovat miminko vším potřebným - proto je tuňák v těhotenství tak prospěšný díky obsahu omega-3 mastných kyselin. Nervový systém se vyvíjí, srdíčko tluče jako o závod a vznikají malinké orgány. Je to teprve start, ale už teď je fascinující sledovat, jak se tělo připravuje na příchod miminka. Mimochodem, tuňák v těhotenství je skvělým zdrojem bílkovin, které jsou v tomhle období extra důležité.

Druhý trimestr: Bříško na scénu

Druhý trimestr těhotenství je pro mnoho žen tím nejkrásnějším obdobím. Nevolnosti už jsou pryč a energie se vrací. Miminko v bříšku roste jako z vody a s ním i vaše bříško. To se stává nepřehlédnutelným a vy si ho konečně můžete začít užívat. Můžete si pořídit první těhotenské oblečení a pochlubit se s kulatícím se bříškem světu. Nezapomínejte na pravidelné procházky, cvičení pro těhotné a vyváženou stravu. To vše vám pomůže udržet se v kondici a připravit se na porod.

Třetí trimestr: Růst vrcholí

Váš drobeček už je pořádně macatý a vy to určitě cítíte! V třetím trimestru se miminko soustředí hlavně na nabírání váhy a přípravu na život mimo dělohu. Jeho orgány dozrávají a mozek se překotně vyvíjí. Vy se možná potýkáte s únavou, bolestí zad a otoky. Nezapomínejte na odpočinek, zdravou stravu a pitný režim. Teď už to do porodu není daleko!

Velikost bříška a váha miminka

Rostoucí bříško je nejviditelnějším znakem těhotenství. Jeho velikost se ale u každé ženy liší a neexistuje žádný univerzální standard. Na velikost bříška má vliv řada faktorů, jako je výška a stavba těla maminky, počet předešlých těhotenství, množství plodové vody a samozřejmě i velikost miminka. Zatímco na začátku těhotenství je růst bříška ovlivněn spíše zvětšující se dělohou, ve druhé polovině už hraje primární roli rostoucí miminko. Váha miminka se v průběhu těhotenství dynamicky mění. V prvním trimestru váží plod jen pár gramů, ale ve třetím trimestru už to mohou být i tři kilogramy a více. Pravidelné kontroly u gynekologa pomohou sledovat jak růst bříška, tak i přibývání na váze miminka a včas odhalit případné komplikace.

Tvar bříška: Co je normální?

Každá žena je jiná a každé těhotenství je jedinečné. Proto i tvary bříšek se v těhotenství liší. Neexistuje žádný "správný" nebo "špatný" tvar. Některé ženy mají bříško kulaté a vystouplé, jiné spíše menší a do špičky. Na tvar bříška má vliv řada faktorů, jako je například postava ženy před otěhotněním, pozice miminka v děloze, množství plodové vody nebo to, zda se jedná o první těhotenství. Důležité je, aby miminko prospívalo a těhotenství probíhalo v pořádku. V případě jakýchkoli pochybností se vždy obraťte na svého lékaře.

Pohyby miminka: Kdy je ucítíte?

První pohyby miminka, kterým se říká chvění, začínají maminky obvykle cítit mezi 16. a 25. týdnem těhotenství. Pokud čekáte první miminko, může to trvat trochu déle, než je ucítíte. Pokud jste již dříve těhotná byla, pravděpodobně je ucítíte dříve. Pohyby miminka se zpočátku můžou zdát jako jemné bublinky nebo třeštění motýlích křídel. Postupně, jak miminko roste, budou pohyby silnější a zřetelnější. Ke konci druhého trimestru byste již měla cítit pohyby miminka pravidelně.

Péče o bříško: Tipy a rady

Bříško si zaslouží naši plnou pozornost, ať už je ploché, nebo kulatější. Zdravé trávení je základ spokojeného břicha. Dbejte na dostatek vlákniny z ovoce, zeleniny a celozrnných produktů. Nezapomínejte na pitný režim, ideálně čistou vodu. Pravidelný pohyb, i krátká procházka, podpoří trávení a zlepší náladu. Vyhýbejte se tučným a smaženým jídlům, která zatěžují trávicí systém. Dopřejte si dostatek spánku a odpočinku, stres se negativně podepisuje na zdraví celého těla, břicho nevyjímaje. Pokud vás trápí nadýmání, vyzkoušejte bylinkové čaje, například mátový nebo fenyklový.

Po porodu: Co s bříškem?

Když se ženy ptají, jak vypadá 8. týden těhotenství bříško, často zapomínají myslet i na období po porodu. Je to fakt náročná doba a tělo potřebuje čas na regeneraci - žádný zázraky nečekejte. Mimochodem, 8. týden těhotenství bříško je častý dotaz, ale stejně důležitá je i péče po porodu. Dejte si bacha na jídelníček - bílkoviny, vláknina a zdravý tuky jsou základ. S cvičením to nepřehánějte, ze začátku stačí procházky s kočárkem a dýchací cviky. Časem můžete přidat cvičení na zpevnění břicha, ale opatrně s náročným posilováním. Pokud vás zajímá, jak se vyvíjí 8. týden těhotenství bříško a co dál, vězte, že podobně jako v těhotenství i po něm je důležitá péče o pokožku - používejte hydratační krémy a jemně masírujte. Hodně pijte, ať se tělo líp hojí. Hlavně neспěchejte, všechno má svůj čas.

Publikováno: 02. 08. 2024

Kategorie: těhotenství