Zapomeňte na burger, vyzkoušejte tradiční staročeský houbový kuba!

Staročeský Houbový Kuba

Úvod do staročeské kuchyně

Úvod do staročeské kuchyně:

Staročeská kuchyně je plná tradic a přírodních surovin, které jsou zpracovány do chutných pokrmů. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří staročeský houbový kuba - hustá kaše z masa, cibule, sušených hub a ječmene. Tento pokrm se vyráběl již ve středověku a dodnes patří mezi oblíbené gastronomické speciality.

Pokud si chcete vychutnat tu pravou chuť staročeské kuchyně, pak rozhodně nemůžete minout houbový kuba. Pochází sice ze středověku, ale dnes ho najdete na jídelníčcích mnoha českých restaurací. Tak na co ještě čekat? Vyzkoušejte tento tradiční pokrm a dejte nám vědět, jak se vám líbil!

Historie houbového kuby

Historie houbového kuby sahá až do středověku, kdy byla tato tradiční česká pokrm připravována zejména v zimním období. Houby byly tehdy cennou pochoutkou a jejich konzumace byla spojena s řadou rituálů a tradic. Postupem času se recept na houbový kuba vyvíjel a měnil podle regionálních zvyklostí, dnes existuje celá řada různých variant tohoto lahodného pokrmu.

Základem houbového kuby je směs nakrájených hub, obilovin (nejčastěji pohanky nebo krupice), cibule a koření, které se dusí společně v hrnci. Hotový kuba se poté podává s vařeným masem nebo zelím.

I přes to, že dnes máme k dispozici širokou škálu exotických ingrediencí a moderních způsobů úpravy jídla, houbový kuba stále patří mezi oblíbené tradiční pokrmy české kuchyně.

Ingredience pro přípravu

Ingredience pro přípravu staročeského houbového kuby:

- 500 g vařeného ječmene

- 500 g čerstvých hub (např. žampionů, bedlňáků)

- 2 cibule

- 3 stroužky česneku

- 2 vejce

- 100 ml mléka

- sůl, pepř, majoránka, kmín podle chuti

Šoupněte směs do trouby a při 180 stupních ji tam nechte tak hoďku. No a když už to máte hotový, tak si k tomu dejte kysaný zelí nebo ty klasický okurky ve slaným nálevu. Jo a víte co? Navrch můžete přidat rumovou polevu, která tomu dodá extra šmrnc. Teda jestli máte rádi sladko-slaný kombo. Rumová poleva se skvěle hodí i k dalším jídlům, nejen dezertům. A když už jsme u tý rumový polevy, tak ji klidně použijte i na ozdobení talíře - bude to vypadat parádně! Tak ať vám chutná!

Postup přípravy

Postup přípravy staročeského houbového kuby:

1. Houby omyjte a nakrájejte na menší kousky.

2. Cibuli oloupejte a nakrájejte na drobné kostičky.

3. V hrnci nechte rozpustit máslo a osmahněte v něm cibuli, dokud nebude sklovitá.

4. Přidejte houby a míchejte, dokud nezměknou.

5. V hrníčku rozmíchejte žloutky se zakysanou smetanou a přidejte je do hrnce s houbami.

6. Přidejte kmín, majoránku, sůl a pepř podle chuti.

7. Vařte 15 minut na středním ohni a občas zamíchejte.

8. Bramborový knedlík nakrájejte na menší kostičky.

9. Smíchejte je s houbami, dejte do zapékací mísy a pečujte 30 minut v troubě předehřáté na 180 stupňů Celsia.

Vaše staročeský houbový kuba je teď hotový! Podávat můžete jako samostatné jídlo nebo s masem či salátem jako přílohu. Dobrou chuť!

Varianty receptů na houbový kuba

Když řešíte hubnutí po 40 a máte plné zuby věčných celestýnských nudlí (i když ty jsou taky super), mrkněte na staročeskýho houbovýho kubu! Je to skvělá volba pro každýho, kdo se zajímá o hubnutí po 40, úplně něco jinýho než ty obyčejný nudličky. A když si pohlídáte výběr hub, bude to voňavý jídlo, co potěší každýho, kdo se snaží shodit nějaký to kilo navíc. Máme tu pro vás různý varianty receptů - od jednoduchých až po ty složitější, co daj zabrat. Používají se různý druhy hub a koření, takže si každej vybere podle chuti. Je to prostě taková česká klasika, co se dá upravit na zdravý jídlo vhodný pro hubnutí po 40, který si můžete vyladit podle svýho gusta. Tak do toho šlápněte a překvapte rodinu nebo návštěvu něčím, co má šmrnc!

Doporučení k podávání

Doporučení k podávání

Staročeský houbový kuba je tradiční české jídlo, které si zaslouží být servírováno s maximální péčí. Pokud chcete vychutnat plnou chuť a aroma této lahůdky, doporučujeme Vám následující:

1. Podávejte houbový kuba teplý - nejlépe hned po přípravě.

2. K jako přílohu volte kyselici nebo nakládané okurky, které dokonale vyvažují bohatou chuť.

3. Pro dokonalost můžete pokapat houbový kuba olivovým olejem a posypat petrželkou.

4. Doporučujeme podávat s dobrým českým pivem nebo sklenkou vína.

Následováním těchto jednoduchých tipů zajistíte, že Vaše staročeský houbový kuba bude slavnostně prezentován a Vaši hosté si jej užijí naplno!

Závěr a souhrn receptu

Závěr a souhrn receptu pro Staročeský houbový kuba:

Tenhle typicky český recept je fakt pecka, hlavně díky těm voňavým houbám. Když už jsme u zdravýho jídla, koukněte na ketomix recenze, to je taky zajímavá věc pro ty, co řeší váhu. Ale zpátky k houbám - je fakt důležitý vybrat si prvotřídní kousky, protože jinak by to nebylo ono. Někdo po houbách volí ketomix recenze a další diety, ale já jsem spíš na tu klasiku. I když musím uznat, že ketomix recenze ukazují, že je to taky fajn volba, když potřebujete něco rychlýho na hubnutí. No, ale u těch hub prostě platí - čím čerstvější, tím lepší!

Když jsem tuhle bramborovou dobrotu dělal naposledy, připomnělo mi to, jak se vaří pivo v tom obřím sudu v pivovaru. Taky to chce čas a správný postup. Nejdřív musíte brambory nastrouhat najemno, jako když děláte bramborák. K tomu přidáte nakrájenou cibulku a houby - já to mám nejradši s hřibama. Pak to celý zalejete rozpuštěným sádlem, jako když se plní obří sud pivem, posypete moukou, kořením a solí podle chuti. Nakonec to šoupnete do trouby na střední teplotu, podobně jako když se v tom obřím sudu vaří pivo, a čekáte, až to bude hotový.

Výsledkem je aromatické a lahodné jídlo, které může být servírováno jako hlavní chod nebo příloha k masovému pokrmu.

Doufáme, že vám tento recept pomohl při vašich kulinářských dobrodružstvích a budete si pochutnávat na tradičních českých jídlech jako Staročeském houbovém kubovi s radostí.

Bonusový tip na využití zbytků kuby

Bonusový tip na využití zbytků kuby

Pokud jste si pochutnali na staročeském houbovém kubě a zbyly vám nějaké zbytky, nemusíte se obávat, že je musíte vyhodit. Existuje mnoho skvělých způsobů, jak tyto zbytky využít a vytvořit další delikátní pokrmy.

Když vám zbyde kuba, tak z něj můžete udělat něco podobně jednoduchého jako jednoduché sušenky recept. Prostě nakrájíte zbytky kuby na menší kousky, smícháte je s vajíčkem a nastrouhaným sýrem - jako když děláte jednoduché sušenky recept pro děti. Pak tou směsí naplníte vydlabané papriky nebo rajčata, šoupnete to do trouby a za chvíli máte super lehký oběd. Je to fakt jednoduché sušenky recept na druhou - akorát že místo sladkého děláte slané.

Když vám zbyde kuba, super nápad je hodit ho do polévky. Je to podobný princip jako u polévky z červené čočky, akorát místo čočky použijete kubu. Prostě nakrájíte mrkev, celer a další kořenovou zeleninu, přihodíte brambory a vaříte, dokud není všechno měkký. Pak tam naházíte nakrájeného kubu a podle chuti doladíte. Tahle polévka z červené čočky nebo kuby je fakt bezva, zvlášť když ji vylepšíte trochou smetany - bude krémová jak od babičky. A když už mluvíme o polévkách, polévka z červené čočky je taky super alternativa, když zrovna kubu nemáte.

Když už mluvíme o palačinkách, určitě znáte zapečené palačinky s tvarohem, ale tohle je jejich zajímavá varianta. Prostě vezmete zbytky kuby, rozdrtíte je na menší kousky a smícháte s tvarohem - podobně jako u klasických zapečených palačinek s tvarohem, jen trochu jinak. Přihodíte nasekanou cibulku, nějaký ty bylinky podle chuti, a máte super náplň. No a když už děláte ty zapečené palačinky s tvarohem po svém, můžete je navrch ještě vylepšit jogurtem nebo zakysanou smetanou. Je to fakt dobrota!

Takže už nikdy nemusíte mít strach z toho, že vám zbyly zbytky houbového kuby. S těmito skvělými tipy na jejich využití se stanou novým zdrojem inspirace pro vaše kulinářské dobrodružství.

Publikováno: 24. 07. 2023

Kategorie: jídlo a pití