Kde sehnat kvalitní lis na ovoce z druhé ruky: Průvodce nákupem
- Druhy použitých lisů na ovoce
- Výhody nákupu z bazaru
- Na co si dát pozor při koupi
- Ceny ojetých lisů podle typu
- Nejčastější značky v bazarech
- Životnost repasovaných lisů na ovoce
- Kde hledat použité lisy na ovoce
- Sezónní výkyvy cen v bazarech
- Hydraulické versus mechanické použité lisy
- Náhradní díly pro starší modely
Druhy použitých lisů na ovoce
Každý, kdo někdy přemýšlel o zpracování vlastního ovoce, určitě narazil na otázku výběru toho správného lisu. Na bazarovém trhu najdeme spoustu zajímavých kousků, které mají své kouzlo a hlavně - svou historii.
Hydraulické lisy jsou takovou stálicí mezi použitými stroji. Představte si takový bytelný kousek, který pamatuje ještě vaše prarodiče - a pořád maká jako za mlada! Není divu, že když někde objevíte hydraulický lis v dobré kondici, je to jako najít poklad. A ta síla? Až 40 tun, to už něco znamená.
Šroubové lisy, to je teprve kapitola sama pro sebe. Jsou jako staří dobří přátelé - jednoduší, ale spolehliví. Jasně, musíte kouknout na závit a lisovací desku, jestli nejsou moc opotřebované, ale jinak jsou prakticky nezničitelné.
Pákovým lisům se u nás říká pomocníčci do každé zahrady. Jsou nenáročné, skladné a když najdete zachovalý kousek z druhé ruky, nemusíte sáhnout hluboko do kapsy. Důležité je zkontrolovat páku a spoje - to jsou místa, kde se obvykle projeví věk.
Pro fajnšmekry tu máme pneumatické lisy z bývalých moštáren. Tyhle mašiny jsou jako Ferrari mezi lisy - výkonné, přesné, ale potřebují trochu té odborné péče. Když najdete dobře udržovaný kus, máte vystaráno na roky dopředu.
Kombinované lisy s drtičem? To je jako koupit dva pomocníky v jednom. Praktické řešení pro každého, kdo to myslí s moštováním vážně. Jen pozor na stav drtících nožů - ty bývají často unavené.
Vertikální košové lisy jsou takové univerzální pomocníky. Zvládnou různé druhy ovoce a práce s nimi je radost. Dobře udržovaný použitý košový lis je často lepší volba než nový levný kus z marketu.
Výhody nákupu z bazaru
Proč platit plnou cenu, když můžete mít kvalitní lis na ovoce za zlomek původní částky? Bazarové lisy často nabízejí stejný výkon jako nové, ale ušetříte i několik tisíc korun. Někdo se stěhuje do menšího, jiný mění životní styl - a vy můžete získat perfektně funkční spotřebič.
Představte si, že byste mohli mít profesionální lis, o kterém jste vždycky snili. Kvalitní značkové modely si i po letech provozu zachovávají svoji sílu a spolehlivost. Jejich bytelná konstrukce je stavěná na roky používání, ne na pár měsíců.
Co je lepší než nákup naslepo? Při koupi z bazaru si můžete vše osobně vyzkoušet, prohlédnout a rovnou vidět lis v akci. Navíc získáte cenné zkušenosti od předchozího majitele - jaká jablka se lisují nejlépe nebo jak docílit té nejlepší šťávy.
Mluvme o penězích - proč ne, když můžete ušetřit až 70 % oproti ceně v obchodě? Za ty peníze můžete pořídit třeba zásobu ovoce na celou sezónu. A když se někdy rozhodnete lis prodat, vrátí se vám většina investice zpět.
Pamatujete na ty bytelné kovové spotřebiče, které vydržely celé generace? Přesně takové poklady můžete v bazaru objevit. Žádné křehké plasty, ale poctivá konstrukce, kterou když něco, snadno opravíte.
Koupí použitého lisu navíc šetříte životní prostředí. Místo aby končil na skládce, dáte mu druhý život. A bonus? Podpoříte místní komunitu - většinou nakupujete od sousedů z okolí.
Často dostanete i praktické vychytávky navíc - různé nástavce nebo náhradní díly, které původní majitel časem dokoupil. K tomu spoustu praktických rad a tipů z první ruky, jak z lisu dostat maximum. Tohle vám žádný nový spotřebič nenabídne.
Na co si dát pozor při koupi
Koupě použitého lisu na ovoce není jen tak - je to investice, se kterou můžete být buď nadmíru spokojení, nebo se pořádně spálit. Nejzásadnější je poctivě proklepnout technický stav, protože právě ten rozhodne, jestli budete na podzim vesele moštovat, nebo se trápit s porouchaným strojem.
Když se na lis podíváte zblízka, všímejte si každého detailu. Šrouby, matice, lisovací mechanismus - všechno musí chodit jak po másle. U elektrického lisu je motor vaším nejlepším přítelem, nebo největším nepřítelem. Rezavé fleky jsou jako červená kontrolka - zvlášť když jsou tam, kde se lis dotýká ovoce.
Chybějící součástky? To může být pořádně drahá legrace. Některé starší modely jsou jako veteráni - náhradní díly už prostě neseženete. A když už kupujete použitý lis, chcete přece moštovat, ne strávit půl podzimu sháněním náhradních dílů po internetu.
Motor by měl příst jako spokojená kočka - žádné divné zvuky nebo třesení. Když lis pracuje, měl by být radost poslouchat. U ručního lisu zase potřebujete, aby šel točit lehce a plynule. Přece nechcete při každém otočení kliky bojovat jako s neposlušným volantem.
Víte, co je zajímavé? I starší, ale dobře udržovaný lis může být lepší volba než novější model, se kterým se zacházelo jako s kusem železa. Je to jako s autem - pravidelný servis a péče dělají divy.
Cena je důležitá, ale není všechno. Radši si připlaťte za kvalitní kousek, než abyste později litovali. Solidní prodejce vám dá aspoň základní záruku - když ne na papíře, tak aspoň slovní. A možnost si lis vyzkoušet? To by měla být samozřejmost.
Nakonec se zamyslete nad budoucností - seženete ještě za rok nebo dva náhradní díly? Někdy je lepší sáhnout po známější značce, i když je třeba o něco dražší. Přece jen, co je platný sebelevnější lis, když ho pak nemůžete opravit?
Ceny ojetých lisů podle typu
Na bazarovém trhu s lisy na ovoce najdete opravdu pestrou nabídku. Hydraulické lisy sice patří k nejdražším kouskům - za dobrý kus dáte klidně 15 až 45 tisíc, ale stojí za to. Zvlášť když seženete některý z těch profi modelů od známých výrobců, co má všechny papíry a pravidelný servis.
Parametr | Ruční lis | Hydraulický lis |
---|---|---|
Běžná cena v bazaru | 800-2000 Kč | 3000-8000 Kč |
Kapacita lisování | 5-10 kg/h | 20-50 kg/h |
Síla lisování | Manuální | Až 3 tuny |
Životnost | 10-15 let | 15-20 let |
Údržba | Minimální | Pravidelná |
Mechanické šroubové lisy jsou už o dost přívětivější k peněžence. Za zachovalý kousek dáte někde mezi 3 a 12 tisíci. Není divu, že po nich často sáhnou menší sadaři nebo nadšenci do moštování. Jsou jednoduché, málokdy se pokazí a údržba je hračka. A ty starší kousky? Ty jsou často daleko lepší než dnešní levné náhražky.
Nejčastěji narazíte na pákové lisy - ty základní seženete už od 1 500 korun. Když chcete něco pořádného, co zvládne větší nápor, počítejte s 4 až 8 tisíci. Koukněte hlavně na koš a lisovací desku - nerez sice není nejlevnější, ale rozhodně stojí za to připlatit.
Fajnšmekři možná ocení renovované historické kousky. Ceny? Ty jsou jak na houpačce - od 5 do 30 tisíc za opravdové unikáty. Předválečné litinové modely jsou skutečné poklady - robustní, nesmrtelné a spousta z nich pořád maká jako za mlada.
Když už se do bazarového lisu chcete pustit, mrkněte pořádně na lisovací mechanismus, jestli nikde nic neteče a jak vypadá povrch. Nerez vždycky bije pozink nebo lak. U elektrických lisů (8 až 25 tisíc podle stavu) si pohlídejte elektřinu a motor.
Timing je při nákupu všechno. Před moštovací sezónou ceny vyletí nahoru jak splašené. Profíci většinou nakupují v zimě, kdy můžou ušetřit až třetinu. Chytré, ne?
Nezapomeňte si taky proklepnout, jak je to s náhradními díly. U některých starších modelů možná budete muset nechat součástky vyrobit na míru - a to už může pěkně prohnat peněženku.
Nejčastější značky v bazarech
Na trhu použitých lisů na ovoce se dnes setkáme se spoustou zajímavých kousků. Naprostou jedničkou je značka Vares, která prostě nezklame - tyhle lisy jsou jako tank, vydrží roky a roky. Když si představíte běžnou českou zahradu, určitě tam někde v koutě najdete právě Vares, který slouží už několikáté generaci zahrádkářů. Za dva až šest tisíc korun můžete pořídit použitý kousek, který má před sebou ještě spoustu let.
Kdo by neznal Garden Royal? Tyhle mašiny zvládnou zpracovat i větší várku jablek nebo hroznů najednou, což oceníte hlavně na podzim, když je ovoce všude plno. Shark zase boduje svojí jednoduchostí - s tímhle lisem si poradí i naprostý začátečník.
Pro náročnější moštaře je tady Wartmann, takový Mercedes mezi lisy. Jasně, za osm tisíc v bazaru není nejlevnější, ale ta kvalita zpracování prostě stojí za to. Eujuicer je zase takový lidovější pomocník - za rozumné peníze dostanete spolehlivý lis, který nezruinuje rodinný rozpočet.
V poslední době se do popředí dostávají i elektrické modely od Sencoru nebo ETY. Jsou ideální třeba pro lidi v bytě, kteří nemají místo na velký mechanický lis. Když narazíte na starý Bosch, neváhejte - tyhle stroje jsou prakticky nezničitelné a náhradní díly seženete všude.
Pro fajnšmekry a větší producenty moštů jsou tu profíky jako Lancman nebo Zambelli. Cenovka od deseti tisíc nahoru možná leckoho vyděsí, ale když děláte mošt ve velkém, tahle investice se vyplatí. Dejte si pozor hlavně na stav lisovacího šroubu a koše - to jsou místa, která se používáním nejvíc opotřebují.
Životnost repasovaných lisů na ovoce
Uvažujete o koupi repasovaného lisu na ovoce? Dobře opravený stroj vám může sloužit klidně 8 až 12 let, což je podobné jako u nových lisů ze střední cenové kategorie.
Když se díváte po repasovaném lisu, nejdůležitější je jeho původ a stav před opravou. Špičkové dílny dělají kompletní renovaci - vymění opotřebované díly, všechno důkladně vyčistí a seřídí. Takový stroj pak šlape skoro jako nový, a přitom vás vyjde na mnohem míň peněz.
Co byste měli určitě zkontrolovat? Hlavně lisovací mechanismus - je to srdce celého stroje. Dobrá repase znamená nové těsnění, kontrolu hydrauliky a často i opravu lisovací vany. Hodně záleží i na materiálu - nerezová ocel a kvalitní plasty vydrží mnohem víc.
O životnosti ale nejvíc rozhoduje to, jak často lis používáte a jak se o něj staráte. Když ho vytáhnete jen na podzim na domácí moštování a dobře se o něj staráte, může vydržet i přes deset let. Pro komerční využití počítejte spíš s 5-6 lety.
Repasovaný lis je skvělá volba hlavně pro menší pěstitele nebo domácnosti. Cena se většinou pohybuje mezi 30-60 % ceny nového stroje. Jasně, starší modely můžou být trochu žravější na elektřinu a možná nevylisují úplně tolik šťávy jako nejnovější stroje, ale pořád je to dobrý kompromis.
Myslete taky na dostupnost náhradních dílů - proto je lepší držet se známých značek. Některé firmy dávají na repasované lisy i půlroční až roční záruku, což vám dá aspoň základní jistotu.
S pravidelnou údržbou a péčí může být repasovaný lis skvělou investicí. Jen nezapomeňte kontrolovat hydrauliku, mazat, co se má mazat, a včas měnit opotřebované součástky. Pak vám bude spolehlivě sloužit řadu let.
Nejlepší šťáva je ta, kterou si vymačkáte sami doma. Lis na ovoce je jako malý pomocník v kuchyni, který vám pomůže vytěžit ze života to nejlepší
Květoslava Procházková
Kde hledat použité lisy na ovoce
Hledáte použitý lis na ovoce? Nejlepší místo pro začátek jsou specializované bazary se zemědělskou technikou, kde si můžete všechno pořádně prohlédnout a osahat. Není nad to, když vidíte stroj naživo a můžete si poslechnout, jak běží.
Spousta lidí dneska míří na Bazoš nebo Sbazar, kde často narazíte na super kousky za dobrou cenu. Jen pozor - fotky můžou někdy klamat. Vždycky je lepší si s prodejcem zavolat a vyptat se na všechny detaily. Sám jsem takhle jednou koupil lis, který vypadal na fotkách jako nový, ale realita byla trochu jiná.
Zlatý důl jsou zemědělská družstva. Mají stroje většinou perfektně servisované a vedou si o všem záznamy. Plus vám k tomu řeknou spoustu praktických rad z provozu - to se hodí, věřte mi. Tyhle kontakty se vyplatí si udržovat.
Jasně, můžete zajít i do specializovaných prodejen s použitým gastro vybavením. Připlatíte si, ale dostanete aspoň nějakou záruku. To není k zahození, když investujete větší částku.
Mrkněte taky na Facebook - je tam spousta skupin, kde lidi prodávají použité vybavení. Často tam narazíte na menší moštárny, které upgradují svoje stroje. A ceny bývají fakt příznivé.
Na co si dát největší pozor? Určitě zkontrolujte lisovací mechanismus - nemá být nijak vyklaný nebo zrezlý. U hydrauliky koukněte, jestli někde nekape olej. Motor musí běžet jak hodinky, žádné divné zvuky nebo škubání.
Dejte si práci s průzkumem cen. Rozdíly můžou být fakt velké. Radši si připlaťte za kvalitní kousek, než abyste později nadávali nad účty za opravy. Však víte, jak to chodí - skoupý dvakrát platí.
Sezónní výkyvy cen v bazarech
Trh s použitými lisy na ovoce je pěkná divočina - zvlášť když přijde sezóna! Od konce července do začátku října to teprve začne: ceny letí nahoru jak splašené, protože každý chce lisovat. To vám povím, že rozdíl oproti zimě může být klidně o 40 % vyšší.
Kdo se v tom vyzná, ten ví svoje. Zatímco v zimě seženete solidní mechanický lis za dva až tři tisíce, v létě za stejný kousek vysázíte i čtyři a půl tisíce na dřevo. A což teprve elektrické lisy - tam je to ještě větší skok. V zimě je koupíte za čtyři tisíce, ale v sezóně? To si připravte sedm táců.
Zajímavé je, jak se to liší podle regionů. Na jižní Moravě nebo ve východních Čechách, kde má sadaření tradici, jsou ceny celkem stabilní. Ale ve městech? Tam to skáče nahoru dolů jak na horské dráze.
Nejchytřejší je koukat po lisech už v lednu až březnu. To je doba, kdy lidi nemají o lisy zájem a prodejci jsou ochotní jít s cenou dolů. Často narazíte i na kousky použité jen jednu sezónu - prakticky jako nové.
Jasně že není všechno jen o ceně. U mechanických lisů není tolik co zkazit, ty vám můžou vydržet i půl života. Ale pozor - někdy se vyplatí připlatit si za starší kvalitní značku než kupovat levný nový šunt.
V poslední době se roztrhl pytel s profíky, co skupují staré lisy mimo sezónu, dají je do kupy a v létě je prodají za tučný peníz. Ale zase nabízí nějakou tu záruku, což není k zahození.
Nejlepší je koukat všude možně - na bazarech, v místních inzerátech i na Facebooku. Každá platforma má svoje mouchy a svoje výhody, někde můžete narazit na super nabídku, když máte štěstí a víte, kdy hledat.
Hydraulické versus mechanické použité lisy
Každý, kdo někdy lisoval ovoce, ví, jak důležitý je správný výběr lisu. Použité lisy z bazaru můžou být skvělou volbou pro každého, kdo chce ušetřit - vždyť proč platit plnou cenu, když můžete získat kvalitní zařízení za zlomek původní částky?
Mechanické lisy jsou jako staří dobří přátelé - spolehliví a bezúdržboví. Fungují na jednoduchém principu páky nebo šroubu, nepotřebují elektřinu a zvládnete s nimi práci i někde na chatě uprostřed lesa. Hydraulika je zase králem efektivity - když máte spoustu ovoce a nechcete se nadřít, hydraulický lis je jasná volba.
Pro běžnou rodinu a zpracování úrody do 100 kilo bohatě stačí menší mechanický lis. Vzpomínám si na souseda, který koupil starý mechanický lis z roku 1985 - a ten stroj jede jako hodinky dodnes! U hydrauliky je to trochu složitější, tam je potřeba kontrolovat těsnění a hadičky, ale zase dostanete z ovoce každou kapku šťávy navíc.
Když už se rozhlížíte po bazarech, dávejte pozor hlavně na celkový stav. U hydrauliky je zásadní zjistit historii servisu - nikdo nechce koupit stroj, ze kterého za týden začne kapat olej. U mechanického lisu koukněte hlavně na korozi a stav lisovací plochy.
Náhradní díly jsou kapitola sama pro sebe. Mechanické lisy jsou v tomhle bezproblémové - většinou stačí zajít do železářství. U hydrauliky to může být větší oříšek, zvlášť u starších modelů. Proto se vyplatí předem zjistit, jestli se k vybranému modelu ještě dají sehnat součástky.
Nakonec je to vždycky o tom, co přesně potřebujete. Pro občasné lisování pár košíků jablek je zbytečné kupovat velký hydraulický lis - to je jako střílet na vrabce kanónem. Naopak při větším množství ovoce se investice do výkonnější hydrauliky určitě vyplatí.
Náhradní díly pro starší modely
Hledání náhradních dílů pro starší lisy na ovoce není vždycky procházka růžovým sadem. Nejčastěji odcházejí lisovací šrouby, těsnění a síta - tedy přesně ty součástky, bez kterých se prostě neobejdete. Když už výrobce váš model nepodporuje, nezoufejte.
Pamatuju si, jak jsme s dědou zachraňovali starý lis po prababičce. Naštěstí existují šikovní řemeslníci ve specializovaných dílnách, kteří umí vyrobit téměř identickou kopii původního dílu. A co víc? Často vás to vyjde levněji než nový lis.
Fajn trik je kouknout po nefunkčních lisech na náhradní díly. Spousta zkušených kutilů to tak dělá. Jen pozor - když kupujete použité součástky, radši dvakrát měřte. Nechcete přece pokazit funkční stroj nevhodným dílem, že?
Klíčem k dlouhověkosti je pravidelná péče. Mazání pohyblivých částí a kontrola těsnění vám ušetří spoustu peněz i nervů. U elektrických modelů to chce extra opatrnost - někdy stačí vyměnit spínač nebo motor za novější typ a lis šlape jak hodinky.
Zlatý tip na závěr? Spojte se s dalšími nadšenci. Na internetu najdete spoustu skupin, kde si lidi vyměňují zkušenosti s opravami starších lisů. Někdy stačí jeden dobrý kontakt a máte vystaráno na roky dopředu.
Ty staré, poctivé lisy mají něco do sebe. S pravidelnou údržbou a kvalitními náhradními díly vám můžou sloužit celé generace. Proč kupovat nový, když ten starý má duši a příběh?
Publikováno: 11. 05. 2025
Kategorie: domácnost