Kivi - exotické ovoce plné vitaminů, které byste měli vyzkoušet!

Kivi

Úvod do kiwi

Úvod do kiwi

Když se řekne "kiwi", většina lidí si představí malé ptáky z Nového Zélandu. Ale dnes se budeme věnovat jinému druhu kiwi - ovoci, které pochází také z této země. Kiwi je kulovité nebo vejcovité ovoce s hnědou chlupatou slupkou a zeleným masem plné vitamínů a minerálů. Jak se pěstuje a jak ho konzumovat? To všechno se dozvíte v našem úvodu do kiwi.

Historie a původ kiwi

Historie a původ kiwi

Kiwi, také známé jako "čínská kříže" nebo "houbovité ovoce", je ovocem s kulatým tvarem a hnědou vlákna pokrytou slupkou. Pochází z Číny, kde bylo původně nazýváno jako "yang tao". V roce 1904 bylo toto ovocné druh představeno na Novém Zélandu, což vedlo ke změně jména na "kiwi", podle národního ptáka této země.

Původně se kiwi dalo najít pouze v Asii, ale dnes se pěstuje v celém světě. Kiwi obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, jako jsou vitamín C, K a E, stejně jako hořčík, draslík a vápník. Jeho chuť je svěží a sladká s mírným kyselým podtónem.

Navzdory svému čerstvému vkusu si mnozí lidé stále neuvědomují historii a původ tohoto populárního ovoce. Kiwi je bezpochyby jedním z nejzdravějších plodů na světě.

Charakteristika kiwi

Charakteristika kiwi

Kivi je ovoce nepravidelného tvaru, které má hnědozelenou, ochmýřenou slupku. Uvnitř se nachází světle zelené dužina plná drobných černých semínek. Kiwi je velmi bohatý zdroj vitamínu C a obsahuje také důležité minerály jako draslík a hořčík. Jeho chuť je mírně kyselá a lahodná, proto se často používá v ovocných salátech nebo smoothie. Kiwi pochází původem z Číny a do Evropy bylo dovezeno koncem 19. století. Dnes patří mezi oblíbená exotická ovoce a najdete ho prakticky v každém supermarketu.

Nutriční hodnota kiwi

Podnadpis pro "Nutriční hodnota kiwi":

Kiwi je nejen chutné ovoce, ale také velmi zdravé díky svým vynikajícím nutričním hodnotám. Podívejme se na některé z nich a jak přispívají k našemu zdraví.

Pěstování kiwi

Pěstování kiwi je snadné a zábavné! Toto tropické ovoce, které známe také pod názvem kivi, je oblíbeným zdrojem vitamínů a antioxidantů. Pokud se chcete do pěstování kiwi pustit i vy, stačí si pořídit semenáčky nebo řízky a dodržovat několik základních pravidel péče. S trochou trpělivosti a úsilí se brzy můžete těšit na vlastní sklizeň sladkých a šťavnatých plodů!

Způsoby konzumace kiwi

Způsoby konzumace kiwi

Kiwi je vynikající ovoce, které se dá konzumovat různými způsoby. Mnoho lidí ho má rádo čerstvé, ať už samotné nebo s jiným ovocem jako součást salátu. Další oblíbenou možností je přidání kiwi do smoothie nebo džusu. Kiwi se také hodí do ovocných šťáv a koktejlů.

Jinou zajímavou variantou, jak si vychutnat kiwi, je jeho použití při vaření. Kiwi může být skvělým doplňkem mnoha jídel, ať už jde o masová jídla, dezerty nebo omáčky. Například pokud chcete dodat nějakou kyselost masovému pokrmu, můžete přidat trochu nakrájeného kiwi.

Nakonec nemůžeme zapomenout na tradiční asijský způsob přípravy kiwi - sušené plátky kiwi jsou lahodným a zdravým snackem.

Jak vidíte, existuje mnoho způsobů, jak si vychutnat toto úžasné ovoce. Zkuste si najít ten svůj!

Recepty s kiwi

Recepty s kiwi - neotřelé nápady, jak si pochutnat na lahodném ovoci kivi!

Zajímavosti o kiwi

Zajímavosti o kiwi

Kiwi je ovocem původem z Číny a patří mezi nejbohatší zdroje vitamínu C. Kiwi obsahuje také antioxidanty, vlákninu a minerály jako draslík a hořčík. Ovoce má charakteristickou hnědou chloupkovitou slupku a zelené dužniny plné drobných semínek. Kiwi může pomoci posilovat imunitu, podporuje trávení a snižuje riziko onemocnění srdce. Je to skvělé ovoce pro ty, kteří si chtějí udržet zdravou a vyváženou stravu.

Závěr: Kivi - exotické ovoce s mnoha zdravotními benefity.

Publikováno: 23. 05. 2023

Kategorie: jídlo

Autor: Pavla Dvořáková

Tagy: kivi | ovoce