Nejlepší borůvkový džem: Recept, který si zamilujete!

Borůvkový Džem

Tajemství dokonalého džemu

Základem dokonalého džemu je kvalitní ovoce v té správné zralosti. Nebojte se experimentovat s kombinacemi a přidat koření jako skořici, badyán nebo chilli. Pro dosažení správné konzistence je důležitý poměr ovoce a cukru, obvykle 1:1 nebo 1:0,75. Při vaření džemu používejte široký hrnec s těžkým dnem, aby se ovoce nepřipálilo. Nezapomeňte na pravidelné míchání a sbírání pěny. Hotový džem nalijte do čistých, sterilizovaných sklenic a pevně uzavřete. Pro delší trvanlivost sklenice otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Sbírání a příprava borůvek

Borůvky, ty malé modré poklady lesa, lákají k sběru od června do srpna. Vybavte se na sběr pohodlným oblečením a pevnou obuví. Nezapomeňte na nádobu, ideálně proutěný košík, který zajistí cirkulaci vzduchu. Borůvky sbírejte opatrně, aby nedošlo k poškození keříků. Ideální je sbírat pouze zralé plody, které se dají snadno utrhnout. Pro urychlení sběru můžete použít hřeben, ale buďte ohleduplní k rostlinám. Po návratu domů borůvky přeberte, odstraňte nečistoty a poškozené plody.

Ingredience na borůvkový džem

Pro lahodný borůvkový džem budete potřebovat jen pár ingrediencí. Základem je samozřejmě 1 kg čerstvých borůvek, ideálně natrhaných za slunečného dne. Dále budete potřebovat 500 g krupicového cukru, šťávu z jednoho citronu a lžičku mleté skořice pro voňavější výsledek. Množství cukru můžete upravit dle sladkosti borůvek a své chuti.

Postup přípravy krok za krokem

Nejdříve si připravte všechny ingredience a pomůcky. Předehřejte troubu na 180 stupňů Celsia. V míse smíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva a sůl. V jiné míse prošlehejte vejce s mlékem a olejem. Tekuté ingredience pomalu přilévejte k suchým a míchejte, dokud nevznikne hladké těsto.

Připravte si formu na pečení - vymažte ji máslem a vysypte moukou. Těsto nalijte do formy a rovnoměrně ho rozetřete. Pečte v předehřáté troubě 30-35 minut, dokud není koláč zlatavý a na dotek pevný. Po upečení nechte koláč vychladnout ve formě.

Tipy pro zavařování džemu

Zavařování džemu je skvělý způsob, jak si užít chuť léta i během chladných měsíců. Pro dokonalý výsledek je důležité dodržet pár tipů. Vybírejte jen zralé a nepoškozené ovoce. Džem se lépe konzervuje s cukrem s pektinem, který zajistí správnou hustotu. Sklenice před plněním sterilizujte horkou vodou, aby se džem nezkazil. Po naplnění sklenice otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Tím se vytvoří podtlak, který zavařeninu uchová déle čerstvou. Nezapomeňte sklenice s džemem skladovat na tmavém a chladném místě.

Využití borůvkového džemu

Borůvkový džem, ta lahodná pochoutka z lesních plodů, se dá využít na mnoho způsobů. Kromě klasiky v podobě namazání na pečivo s máslem se skvěle hodí jako náplň do buchet, koláčů a dortů. Oblíbené jsou borůvkové knedlíky s tvarohem a zakysanou smetanou, kde džem dodá sladkou a pikantní chuť. Borůvkový džem se dá použít i do jogurtů, ovesných kaší a smoothies, čímž obohatí snídani o vitamíny a minerály. Pro milovníky netradičních kombinací doporučujeme vyzkoušet borůvkový džem k sýrům s modrou plísní.

Recept na linecké koláče s džemem

Linecké cukroví patří k Vánocům stejně neodmyslitelně jako stromeček a kapr. Jeho jemná máslová chuť a krásně rozplývající se textura si podmanily už nejednu generaci. A co teprve ta vůně, která se line z trouby během pečení! Receptů na linecké existuje nespočet, my se ale dnes zaměříme na ten klasický s lahodným džemem. Na těsto budeme potřebovat hladkou mouku, máslo, moučkový cukr, vejce a citronovou kůru pro svěží aroma. Vše smícháme dohromady a vypracujeme hladké těsto, které necháme alespoň hodinu odpočinout v lednici. Poté těsto vyválíme a vykrajujeme z něj tvary dle libosti. Pečeme v předehřáté troubě dozlatova. Vychladlé cukroví slepujeme oblíbeným džemem a nakonec můžeme poprášit moučkovým cukrem.

Publikováno: 17. 06. 2024

Kategorie: recepty

Autor: Roman Záluský

Tagy: borůvkový džem | recept na borůvkový džem