Neodolatelný recept na vynikající tresku: Zkuste tuto lahodnou mořskou pochoutku!

Treska Recept

Dobrý den, vítáme Vás v našem článku o tradičním pokrmu - třešce. Tento rybí pokrm je oblíbený nejen v České republice, ale i v mnoha dalších zemích světa. Má pestrou historii a různé varianty přípravy, které se liší dle regionu a kultury. V tomto článku Vám přinášíme osvědčený recept na třešku, kterou si snadno připravíte doma a okořeníte tak svůj jídelníček tradiční chutí.

Historie tresky jako pokrmu

Historie tresky jako pokrm sahá až do středověku, kdy byla tato ryba hojně lovena v Severním moři. V té době se treska konzervovala solením a sušením a byla cenným zdrojem bílkovin pro lidstvo. Později se treska stala populární potravinou pro námořníky na dlouhých plavbách, díky své schopnosti být skladována po dlouhou dobu bez toho, aby se zhoršila její chuť nebo kvalita.

Když se lodě dostaly ke břehům Kanady a Nové Anglie, lovná místa tresky se přesunula do těchto oblastí. Treska byla vylovena v tak velkém množství, že se stala jednou z hlavních komodit na trhu s rybami. Po celá staletí byla treska vařena různými způsoby - od úpravy en papillote po pečení a smažení - ale nejčastěji byla podávána solená nebo nakládaná.

Dnes existuje spousta receptů na přípravu pokrmů z tresky - od tradicionální british fish and chips po italský baccalà alla pizzaiola. Treska je ceněnou potravinou díky svému jemnému chuti a množství bílkovin. V současnosti se treska loví v Severním Atlantiku, kde je šetrně chycena a nakonec zpracována pro konzumaci po celém světě.

Výběr vhodné tresky

Při výběru vhodné tresky pro svůj recept je důležité si uvědomit, že existuje několik druhů tresky. Nejčastěji se využívá atlantská treska, která má bílé maso a mírnou chuť. Pro silnější chuť můžete zvolit pacifickou tresku, avšak méně známou možností může být i treska obecná, která je chutná a relativně dostupná v našich rybářských obchodech. Kromě druhu tresky je také důležité si ověřit čerstvost ryby a zkontrolovat její vůni a barvu. Vyberte si kvalitní a čerstvou rybu pro co nejlepší chuť vašeho pokrmu s třeskou!

Příprava a filetování tresky

Příprava a filetování tresky je klíčovou částí při přípravě chutného pokrmu z této ryby. Nejprve je třeba odstranit šupiny a vyčistit tělo ryby od vnitřních orgánů. Poté se postupně prochází břišní částí, aby se vytvořil řez pro vytažení svalů a koster. Po vytažení svalů se již může přistoupit k filetování, kdy se odstraní kůže a kosti. Z každé strany lze pak získat po jednom filetu, který lze následně použít k různým receptům jako například treska zapékaná s rajčaty a olivovým olejem nebo italská verze "alla Livornese" s pálivou paprikou a kapary.

Základní recept na tresku

Jeden z nejoblíbenějších pokrmů v české kuchyni je treska. Tento rybí pokrm je snadno dostupný a může být připraven různými způsoby. Zde je jeden základní recept na tresku, který budete milovat.

Suroviny:

- 4 filety tresky

- 1/2 šálku mouky

- 1 vejce

- 1/2 šálku strouhanky

- Sůl a pepř podle chuti

- Olivový olej

Postup:

1. Smíchejte mouku, sůl a pepř v misce.

2. V jiné misce rozšlehejte vejce.

3. V další misce dejte strouhanku.

4. Vezměte každý filet tresky, obalte ho nejdřív ve směsi mouky, soli a pepře, potom ve vejci a nakonec ve strouhance.

5. Na pánvi ohřejte olivový olej na středním ohni.

6. Položte filety do pánve a smažte po obou stranách dozlatova.

Tuto jednoduchou verzi si lze upravit dle svého gusta přidáním bylinek, citroničky či dalších ingrediencí podle chuti Vašeho rodinného menu!

Variace receptů s treskou

Treska je oblíbenou rybou, která se v kuchyni často využívá. Existuje mnoho způsobů, jak ji připravit, a tak mohou být pokrmy s touto rybou velmi různorodé. Mezi oblíbené recepty patří například treska na paprice, pečená treska s bylinkami nebo třeba treska v pivním těstu.

Pro milovníky pikantních jídel je skvělou volbou treska kari, která je plná exotických koření a dochucena kokosovým mlékem. Pokud preferujete jednodušší recepty, zkuste si připravit štavnaté a měkké filé z tresky na citronu a olivovém oleji.

Pro experimentálnější chuťové buňky pak doporučujeme připravit třeba asijskou verzi s oblohou z mrkvového salátu a sójových klíčků, nebo dokonce lokálnější verzi s bramborovým pyré a restovaným zelím.

Vyzkoušejte různé variace receptů s treskou a objevte nové možnosti této chutné ryby!

Doprovodné přílohy k tresce

Doprovodné přílohy k tresce jsou klíčovým prvkem, které mohou ovlivnit celkovou chuť a prezentaci tohoto lahodného pokrmu. Pro vynikající kombinaci doporučujeme podávat tresku s čerstvým pečivem, bramborami nebo dušenou zeleninou. Ve spojení s treskou také skvěle funguje kořeněná rýže nebo pikantní šalát z mango. Kromě toho lze podávat i klasické omáčky jako tartar nebo citronový dresing. S těmito doprovodnými přílohami určitě uděláte dojem na své hosty a uspokojíte jejich chuťové buňky.

Tipy na servírování tresky

Pokud plánujete připravit pokrm s treskou, je důležité si zapamatovat několik tipů na servírování této lahodné ryby. Jedním z nejdůležitějších faktorů při servírování tresky je správná teplota. Treska by měla být podávána horká, ideálně ihned po dokončení vaření. Doporučujeme ji podávat spolu s oblohou jako jsou zeleninové saláty, dušené zeleniny nebo brambory. Pro vynikající chuť a vzhled můžete použít také čerstvé bylinky a citronovou šťávu. A co ještě dodat? Dobrou chuť!

Závěrem lze konstatovat, že recept na třesku je skvělou volbou pro všechny milovníky mořských plodů. Tato chutná ryba se dá připravit různými způsoby - ať už pečená, vařená nebo smažená. Výsledkem je vždy skvělý pokrm, který potěší nejen chuťové buňky, ale také tělo díky množství vitamínů a minerálů obsažených v rybím masu. Pokud si rádi pochutnáte na zdravé stravě plné omega-3 mastných kyselin, určitě si tuto lahodnou třesku nechte ujít a vyzkoušejte některý z mnoha skvělých receptů!

Zdroje

Při přípravě tradičního českého pokrmu zvaného treska je důležité nejen zvolit kvalitní rybu, ale také vhodné přísady. Mezi hlavní Zdroje pro tento recept patří vajíčka, smetana a strouhanka na obalení. Dobré máslo na smažení je samozřejmostí. Pokud chcete být zdravější, můžete použít místo smažení alternativní metodu přípravy, jako například pečení v troubě s minimem tuku. Kvalitní zdroje jsou klíčovým prvkem pro úspěšnou přípravu této chutné rybí pochoutky.

Publikováno: 22. 08. 2023

Kategorie: gastronomie

Autor: Adrian Dvořáková

Tagy: treska recept | pokrm